BAKICIYLA BÜYÜYEN COCUKLAR

Bakıcıyla büyüyen çocuklar bakıcıyla ölen yaşlılar

16:53:57 | 2019-11-25
Halim ACAR
Halim ACAR      Hal-28@hotmail.com

Bakıcıyla büyüyen çocuklar bakıcıyla ölen yaşlılar

Bir haftadır yazı yazmıyordum. aslında yazmak için konu çok.ben kendi düşüncelerimi gördüklerimi yazmaya çalışıyorum.belki hakliyim belki haksizim.katılan da olur karsı çıkanda.her neyse konumuza geçsek
Evet hayat şartları zorlaşıyor.eskiden bir köyde beraber yasayan ebe dede baba çocuk torun hep bir evde yasıyordu.koy yeri aksam her kez evde toplanıyor . baba tarla taban hayvanların bakimi isleriyle uğraşır. Dede ebe evde torunların bakımları evin ufak tefek isleri ile uğraşıyordu, ama hepsi aksam toplanıyor dede her zamanki saygı ve sevgi içerisinde evin idaresini yapılacakları belirtiyordu.
Ama yaşlısı da gencide çocuk da ayni evde oturuyor ayni çorbaya beraber kaşık sallıyordu.
Hayat şartları zorlaştı köylerden halk şehre göç etti. Şehirde şartlar zordu.
Şehirlere göç olduk dan sonra biz kendimizi şehirli olmaya rahat yasamaya kendi kazancımızı kendimiz sağlamaya başladık. ekonomik özgürlüğümüzü sağladığımız zaman anne babadan ayrı bir evde daha rahat yasama isteği oldu.Daha sonra ailede eslerde çalışmaya başladı ve çocuklar bakıcılara verilmeye başlandı.bakici ile büyüyen çocuklar annelerini babalarını aksamları dede ve ebeyi haftada hatta ayda bir görmeye başladı.yemekte tabaklar ayrıldı herkes ferdi hareket etmeye başladı.
Dede otoritesi kalmadı. Çocuk dedeyi evlat babayı görmez oldu. Evlat babanın evine babada evladin evine misafir gibi gider oldu.
Bakıcıyla büyüyen çocuklar her gün çalışan anne ve babalar yasli ebe dedeler kendilerine bakamaz oldular. Evlat çalışıyor gelin çalışıyor kız çalışıyor yaslı baba ve anneye bakacak kimse kalmadı. Bir bakici da ebe ve dedeye lazımdı.
Hayat şartlarımı diyoruz. Yoksa kendi işimize mi oyle geliyor anlayamadım. Yeni dünya düzeni bu olsa gerek.
Saygı ve selamlarımla
Halimce yazılar 2016
ETİKET :  

Tümü