Sınavlara hazırlanırken

Sınavlara hazırlanırken iyi bir ders çalışma metoduna sahip olmak önemlidir

10:28:11 | 2019-11-25
MİSAFİR YAZAR
MİSAFİR YAZAR      harmangersi@hotmail.com

Sınavlara hazırlanırken iyi bir ders çalışma metoduna sahip olmak önemlidir. Etkili ders çalışmanın birinci kuralı tekrar etmektir. Tekrar etmeden bir sınavı kazanmak yada üstün bir başarıya ulaşmak çok zordur.

Günlük, haftalık hatta aylık tekrarlar yapmak bizler için başarı kapılarını açacaktır. İkinci kural ise düzenli çalışmaktır. Birgün 6 saat ders çalışıp ikinci gün çalışmamak yerine hergün 2 saat çalışmak daha doğru bir tekniktir. Mümkünse günde en az iki farklı derse çalışmak gerekir. Bir sayısal bir sözel ders seçmek daha doğru olacaktır. Ben bir ay Türkçe yada matematik çalışıp önce o dersi bitireceğim demek yanlıştır. Hepsine aynı anda, en fazla 3-4 gün ara vererek çalışmak gerekir.

Çalışma ortamı sessiz ve yeterli ışığa sahip olmalıdır. Yazarak çalışmak, gerekli görülen yerlerde notlar tutmak ve en önemlisi sürekli çözümlü deneme çözmek büyük yarar sağlar. Hangi konularda eksik olduğumuz daha iyi anlaşılır. Bu şekilde çalışmalarımızı eksik olduğumuz alanlara yoğunlaştırabiliriz.

 Deneme çözümlerinde sadece çözemediğimiz soruların değil bütün soruların çözümlerine bakmamız gerekir. Bu bize çözdüğümüz soruların ya sağlamasını yapma imkanı verir yada aynı sorunun farklı metodlarla da çözülebileceğini gösterir.

Tüm bunların yanında olmazsa olmaz olan bir diğer husus ise okumaktır. Günlük 15 dakika da olsa mutlaka birşeyler okunmalıdır. Son olarak aileye düşen görevlerden bahsetmezsek olmaz. Aileye düşen en önemli görev maddi destekten ziyade manevi destektir. Çocuğa sınavın sonucu ne olursa olsun ailenin onun yanında olacağı hissettirilmelidir. Özellikle küçük çocukların eksikliklerini belirlemede aile yardımcı ve takipçi olmalıdır. Psikolojik baskı oluşturabilecek konuşmalardan ve davranışlardan kaçınılmadır. Unutmayın hiçbir sınav çocuklarımızdan değerli değildir.

 Hepinize iyi günler dilerim.

‌'Sabırla çalışmak güzel işler üretir'

‌                                  Charles Dickens.
ETİKET :  

Tümü