Sevgili HARMANGERSİ sitesi okuyucuları

Sevgili HARMANGERSİ sitesi okuyucuları

10:27:04 | 2019-11-25
MİSAFİR YAZAR
MİSAFİR YAZAR      harmangersi@hotmail.com

Sevgili HARMANGERSİ sitesi okuyucuları

Bundan böyle harmangersinde sizlerle birlikte olcagız

Hepinize şimdiden selamlar.

Öncelikle HARMANGERSİ ile nasıl buluştuk ben harmangersine nerden tanıdım

Bir anlatalım.

Ankara’dan İstanbul’a giderken bu sefer otobanı kullanmayalım da

Eski E -5 dediğimiz Ankara İstanbul yolundan gidelim dedik arkadaşımla.

Kızılcahamam’dan geçtik Çamlıdere yoluna girmişiz Çamlıdere ilcesine vardığımızda

Küçük bir Anadolu kasabası ile karşılaştık kendi halinde bir ilce girişine yeni yapılmış kale seklinde şelaleli güzel bir park ilçeden İstanbul’a nasıl gideriz öğendik.

Otobana giremedik devam ettik yolu iyice karıştırmıştık.

Tepeleri aştık peri bacalarına benzeyen yerlerden geçtikten sonra Osmansın yazan bir köy cıktı karşımıza buradan nereye gidili diye sorduğumuzda DAGKUZÖREN küyüne gidilir. Oradan Gerede’ye Beypazarı’na, gidebilirsiniz dediler köylüler gecelim bakalım şu DAGKUZÖREN köyüne bir görelim.

DAGKUZÖREN ile Osmansın arasındaki küprüyü geçtikten sonra karşımıza üç genç cıktı

 Durduk ve gençleri arabaya aldık.

Başladık gençlerle sohbete isimleri Osman Mehmet Hasan köye gezmeye dede ve ebelerine yardım etmeye geldiklerini şimdide çayda yüzmeden geldiklerini üçünün de üniversitede okuduklarını ve bu köyün Çamlıdere ilçesinde okuma oranı en yüksek köylerden biri hatta birincisi olabileceğini örgendik.

Köy karşımıza çıkmıştı dağların dibine yerleşmiş 4 mahalle olan bir orman köyü ile karşılaştık. Gençler bize bilgi veriyorlardı köy hakkında güney mahalle dedikleri mahalleden geçerken mahallenin ortasında mahalleli oturuyordu durduk selam verdik.

ALEYKÜM SELAM diye karşıladılar amcalar nineler hepsi bir arada oturuyorlardı biraz sohbette amcaların hepsinin emekli olduklarını köye yaz aylarında ufak oyalanmak için bahçe yaptıklarını ve burada boş zamanlarında oturduklarını söylediler. köy içiymiş orası güney mahallede. Ahmet amcayla da tanıştık

Gençlerle beraber devam ettik yolumuza dere kenarından güzel bir bahçenin yanından geçtik iki sene önce bahçede Anakaranın en güzel balının yapıldığı söylediler.

Ahmetler Mahallesi dedikleri mahalleye geldik, yolun kenarında Harmangersi dedikleri

Genişçe bir alan ve yolun kenarına ağaçlardan yaptıkları oturaklara oturmuş köylü ve selam verdik tokalaştık bizde oturduk bütün mahalleleri gören hatta geldiğimiz yolları görünen hafifçe rüzgarın estiği   bir yer harmangersi dört yaşlı ev üç dört genç oturuyordu burada..Oturduk bizde başladık sohbete.amcalar anlatmaya bizde dinlemeye başladık.

Harmangersi gerçekten sohbet mekânıymış. her mahalden gelenler oturuyor sohbete katılıyor. Harmangersinin sohbeti bitmezmiş gece geç saatlere kadar burada oturulur köy meseleleri memlekette gelişen olaylar burada konuşulurmuş.

Birde Orman muhafaza memur’luğundan emekli olan Rıza ACAR (KOCA RIZA)

Sohbetine doymak mümkün degil…

Bu günlük bu kakar nede olsa harmangersinde artık sizlerle birlikte olacağız.
ETİKET :  

Tümü