SEMERKANDİ EVİ ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

Kültür ve müzeler şehri olan, Turizmin örnek ilçesi Çamlıdere İlçemizde, yaşayan Çamlıdere müzesi Semerkandi evi tamamlandı.

11:02:38 | 2016-12-02

-

Bahçe çalışmaları da tamamlanan Semerkandi evi ziyaretçilerini bekliyor. 15.yy Çamlıdere’sini ve zamanın yaşam koşullarının sergilendiği Semerkandi evinde bir evin kendi kendine nasıl yetindiği ve geçim kaynağını nasıl sağladığı anlatılarak insanlara yaşatılmış olacak.

 

Özellikle çocuklara tabiat, tarım ve bahçe sevgisi aşılayacak olan Semerkandi Evi Müzesi, bahçesinde oluşturulan alanlarında çocukların ve misafirlerin toprakla haşır neşir olması sağlanacak. Özel olarak hazırlanmış alanlara sebze ( Domates, Biber, Salatalık, Patates ve Yeşil sebzeler) ekimi yapılarak yetiştirilen sebzelerin ziyarete gelen misafir ve ziyaretçiler tarafından hasatlarının yapılmasının yanında o anı yaşayan insanlara bir nebzede olsa tarihten anılar yaşatılmış olacak. Sebze için oluşturulan özel alanların dışında buğday ve arpa gibi tahılların ekimi ve hasat sonrasında harman yeri alanı da oluşturulacak. Oluşturulan harman yeri alanında eski usul ile harman yapılarak güz kaldırma uygulaması yapılacak.

 

Hasat yapılan buğday ve arpa harman yerine taşınacak ve harman yerinde eski usul ile düven döndürülerek harmanı yapılıp ardından harman savurma uygulaması ile başak ile saman birbirinden ayrılacak. Bu anı yaşayan misafirlerimiz adeta zamanda yolculuk yapacaklar ve gençlik hatta çocukluk yıllarına yolculuk yapmış olacaklar.

 

Birçoğumuzun çocukluğundaki buğday hasadı ve hasat sonrasında harman günlerimizi hatırlayacağımız müze bahçesinde, ziyaretçiler anılarını tazeleyerek zamanda yolculuk yaparken çocuklarda tabiat ve toprak sevgisi kazanmış olacaklar. 
ETİKET :  

Tümü