SAÇAĞI BULUNDU

Evliyaullah'tan Şeyh Ali Semerkandî Hazretlerine ait olan ve O'nun ke­ramet eserinden ve alâmetlerinden bulunan bir sacayağı da Çamlıdere'de «Şeyh Ali Semerkandî Külliyatında» mevcut ve mahfuz idi.

20:31:37 | 2016-03-12

-

Evliyaullah'tan Şeyh Ali Semerkandî Hazretlerine ait olan ve Onun keramet eserinden ve alametlerinden bulunan bir sacayağı da Çamlıdere'de «Şeyh Ali Semerkandî Külliyatında» mevcut ve mahfuz idi.

Yıllardır nerede olduydu bilinmeyen bulunamayan sacagı Çamlıdere Belediye Başkanını Caner Can'ın gayretleri ile bulundu.

Bu sacayağı özellikle manevi açıdan diğer sacayaklarına benzememekte, Şeyh Ali Semerkandî Hazretleri'nin hatırası olarak asırlardır korunup elde tutulmakta, halk tarafından ziyaret edilmekte, bu konuda dikkati çeken rivayetler belgelemekte ve sacayağının manevî bir müessir at içinde bulunduğu gün ışığı gibi ortada gözükmektedir.

Sacayağı Şeyh Ali Semerkandî'nin malzemelerinden ve eşyalarından biridir, onun keramet alametidir.

Çatak'tan attığında Çamlıdere'ye düşmüş, bir ayağı kırılmış ve bundan böyle Şeyh Ali Semerkandî'nin Çamlıdere'de kalmasına vesile olmuştur

Kırık ayak Sacayağının bir parçası olarak yanında bulunmaktadır.

Sacagı Çamlıdere de merkez camı arkasında yer alan 1904 yılı yapımı olan tas bina restore edilerek bu yıl Regaip kandili gecesi ziyarete acılacaktır..2016-03-12 13:24:44
ETİKET :  

Tümü