FİTRE(SADAKA-İ FITIR)

Fitre,bireylerin başlarının,hayatlarının sadakası olarak fakirlere yaptıkları yardımdır.

10:38:34 | 2019-11-25
HÜSEYİN CETİN
HÜSEYİN CETİN      h.hoca.ank@hotmail.com

FİTRE (SADAKA-İ FITIR)

Fitre,bireylerin başlarının,hayatlarının sadakası olarak fakirlere yaptıkları yardımdır.Bir evdeki bireylerin sayısınca fitre verilir.Buluğ çağına erişip,erişmediğine bakılmaksızın çocuklar için de fitre verilir.

 Fitre Kimlere Verilir?

Ebe dedeye,anne babaya,anne babanın ebe dedelerine,çocuklara,torunlara,torunların çocuklarına fitre verilmez.Aynı şekilde eşler birbirine fitre veremediği gibi gayr-ı Müslime ve zengine fitre verilmez.Bunların dışında kalan kimselere fitre verilebilir. Geline ya da damada fitre verilebilir.Ancak yapılan yardımın çocukların  ve ya torunların menfaatine kullanılma ihtimali fazla olduğu için verilmemesi uygundur.  Fakat bunlar ayrılmışsa fitre verilebilir.

 Fitre Nasıl Hesaplanır?

Fitre geçmişte çeşitli tarım ya da tahıl ürünlerinin fiyatına göre hesaplanmış olmakla birlikte günümüzde bu ürünler yıllara göre rekoltesinde ve fiyatında değişkenlik arz edebiliyor. Bu da fitrenin hesaplanması noktasında çeşitli sakınca ve zorlukları beraberinde getiriyor.Bir kişi sabah ve akşam karnını ortalama ne kadara doyuruyor ise o kişinin fitresi o miktardır.Bu da kişilerin gelir durumuyla doğru orantılı olduğu için fitre miktarı da kişiden kişiye göre değişir.Diyanet İşleri Başkanlığı her sene en asgari fitre miktarını açıklamaktadır.Bu miktarın fitre için en az,en asgari miktar olduğu  unutulmamalıdır.

 Daha somut bir örnek verecek olursak;bir kişi ortalama olarak karnını sabah ve akşam 20 liraya doyuruyorsa bu kişinin fitresi 20 liradır.Fakat maddi durumu daha iyi olan bir başka kişi sabah ve akşam karnını ortalama 40 liraya doyuruyor ise o kişinin fitresi 40 liradır.Bu kişinin ailesinde dört kişi olduğu düşünülürse  en az 40x4=160 TL.fitre vermesi gerekir.

 Fitre Ne Zaman Verilmelidir?

Fitre ramazan ayı boyunca verilebilir.En son bayram namazından önce verilmelidir.Bu mümkün olmamışsa hiç vermemektense sonradan da vermek iyidir.
ETİKET :  

Tümü