Cemaate sonradan yetişen kişi (Mesbuk) ne yapmalı?

Cemaate sonradan yetişen kişi (Mesbuk) ne yapmalı?

10:36:25 | 2019-11-25
HÜSEYİN CETİN
HÜSEYİN CETİN      h.hoca.ank@hotmail.com

Cemaate sonradan yetişen kişi (Mesbuk) ne yapmalı?

 

Cemaatle kılınan namaza vaktinde yetişemeyen kimseye mesbuk denir.Yani imama birinci rekatta  yetişemeyen kimseye denir.Birinci rekatın rükusunda yetişen kimse birinci rekata yetişmiş olur ve mesbuk sayılmaz.Çünkü birinci rekat daha bitmemiştir. Mesbuk imama sonradan uysa da yine cemaat sevabını alır.İmama uyduğu rekattan itibaren cemaatle namazını kılar.Kılamadığı rekatları kendisi tamamlar. Kendi kıldığı rekatlarda namazın farzlarından birini geciktirmiş ise ya da vaciplerden birini yerine getirmemişse sehiv secdesi yapar.

 

SORU:İmam rüküdeyken imama uyan kimse hangi rekatta uymuş olur?

 

CEVAP:İmam hangi rekatta ise rükuya yetişen kimse o rekatı tamamlamış olur. Örneğin,imam birinci rekatın rüküsünda iken daha imam semi’ Allahü limen hamideh  deyip doğrulmadan yetişmiş ise birinci rekata yetişmiş demektir. Yani mesbuk sayılmaz.

 

SORU: İkinci rekata yetişen bir cemaat namazını nasıl tamamlar?

 

CEVAP:İkinci rekata yetişen mesbuk,imama hemen uyar.2.3. ve 4. Rekatları cemaatle kılar. Son oturuşta (selam vermeden önceki oturuş) sadece ettehiyyatüyü okur.İmam selam verinceye kadar bekler.Ancak imamla beraber selam vermez.Ayağa kalkarak kılamadığı birinci rekatı tek başına tamamlar.Birinci rekatta okunan sübhaneke,Fatiha ve zammı süreyi okuyarak namazını tamamlar.

 

SORU:Üçüncü rekatta imama uyan bir cemaat namazını nasıl tamamlar?

 

CEVAP:İkinci rekatın rüküsünün bitiminden  üçüncü rekatın rüküsüne kadar namazın her hangi bir yerinde imama uyan bir mesbuk,üçüncü rekatta cemaate katılmış olur.Örneğin,ikinci rekatın secdelerinden birinde ya da  bunların ara oturuşunda uymuş ise üçüncü rekatta uymuş demektir.Çünkü ikinci rekat rüküden doğrulmakla bitmiştir.

Mesbuk 3.ve 4. Rekatları imamla kılar.Son oturuşta sadece tahiyyatı okur,bekler.İmam selam verirken o vermeden ayağa kalkar.Kılmadığı  1.ve 2. Rekatı aynı iki rekatlık bir namaz kılıyormuş gibi kılarak namazını tamamlar.

 

SORU:Dördüncü rekatta imama uyan bir cemaat namazını nasıl tamamlar?

 

CEVAP:Dördüncü rekatı imamla kıldığı için geriye 1,2 ve 3.rekat kalır.Yine son oturuşta sadece ettehiyyatü duasını okur.İmam selam verene kadar sessizce bekler.Selam vermeden ayağa kalkar.Birinci rekatı her namazın birinci rekatı gibi kılar.Şimdiye kadar iki rekat kıldığı için oturur ve tahiyyatı okur.Çünkü 4.rekatı cemaatle,1.rekatı kendi başına kılmıştır. Kıyamda 2. rekatı fatiha ve zammi süreyi okuyarak kılar. 3. rekatı kılmak için ayağa kalkar.Sadece fatihayı okur ve namazını tamamlar.

 

SORU:Dördüncü rekat bittikten sonra(selamdan önce) imama uyan bir cemaat namazını nasıl tamamlar?

 

CEVAP:İmama uyduğu yerden itibaren selama kadar imam ile namazını kılar.Son oturuşta sadece ettehiyyatüyü okur,selam ile beraber ayağa kalkar.Dört rekat namaza yeni başlamış gibi namazını dört rekat kılar.
ETİKET :  

Tümü